معرفی مجله

تولیدمعنا،بهداشت معنوی و روانی

یادداشت

باهم مانی برای رفع نیاز!

وقتی حرف از صداقت می شود باید دید که فرهنگ جامعه به کجا رسیده است. در زندگی، محیط کار و روابط اجتماعی، چقدر صداقت داریم و صادقانه حرف می زنیم؟

صداقت میانبری به سمت کامیابی

عمر آدمی کوتاه یا بلند سرشار از انتخاب‌های متعدد است، انتخاب‌هایی که می‌تواند خوشبختی یا شقاوت انسان را تامین کند. صداقت انتخاب مهمی‌ است که می‌تواند راه رسیدن به موفقیت و سعادت را هموار کند.

ضرورت صحبت های پیش از ازدواج

دختر و پسری که در شرف ازدواج با یکدیگر هستند ، لازم است اطلاعات کاملی از هم داشته باشند. هر دو باید بتوانند به چندین سوال مهم قبل از ازدواج با یک فرد خاص پاسخ دهند

چگونه تشخصیص دهیم همسر آینده‌مان صادق است؟

شاید شما هم با این پرسش روبرو شده‌باشید که مگر می‌شود در این دوره زمانه به آدم‌ها اعتماد کرد و روی حرف‌شان حساب باز کرد. اولین چیزی که به ما اجازه می‌دهد به شخصی اعتماد کنیم صداقت است.

چگونه می‌توانیم کودکانی راستگو تربیت کنیم؟

حتما وقتی با اولین دروغی که از کودک‌تان شنیده‌اید، تعجب کرده‌اید و به فکر فرو رفته‌اید که چه عاملی سبب دروغ‌گویی فرزند‌تان شده‌است. همه‌ی والدین آرزو دارند کودک‌‌شان ملکه‌ی راستگویی را در خود بپرورانند.

رابطه اعتماد به نفس و عزت نفس با صداقت

فراموش نکنیم رابطه صداقت و حس عزت نفس یا اعتماد به نفس یک رابطه ی کاملا دوسویه است یعنی همان طور که داشتن حس اعتماد به نفس یکی از عوامل صداقت افراد است و مانع تمایل آن ها به سمت دروغگویی و انحراف می شود ،

گفتگو

اگر بعضی ربط‌ها را نمی‌دانستیم زندگی مختل می‌شد! مثلا اگر فرد نمی‌دانست ربط آب به تشنگی چیست، ممکن بود در کنار یک رودخانه پر آب از تشنگی بمیرد! چون نمی‌دانست تشنگی او با آب برطرف می‌شود.
اولین نکته ای که دراین جا شایان ذکر است اینکه صداقت مفهومی تربیتی است یعنی مفهومی است که در آغازین تلاش های تربیتی باید به شکل گیری آن کوشید .
البته به این سادگی نمی‌توان در مورد صداقت ابراز نظر کرد، چرا که ریشه در عواملی از جمله فضای تربیتی افراد و ویژگی‌های فردی دارد. یک‌سری از ویژگی‌های خلق و خویی در ژنتیک افراد وجود دارد، مثلا در افرادی که دچار مشکلات اختلاق خلقی هستند، عدم هم‌خوانی خواسته‌ها و عملکردها مشاهده می‌شود
سرکار خانم درویشی با حدود ۴۰ سال تجربه تدریس و تبلیغ و مشاوره در مراکز مختلف، در این گفتگو از نقش بی­‌بدیل صداقت در بازداری خانواده از افتادن در ورطه انحرافات و کجروی­‌ها سخن به میان می­‌آورد و ضمن تحریض والدین به صداقت با یکدیگر و فرزندان، از انگیزه بسیاری از دروغ­‌های کودکان که در واقع به دست والدین رقم می­‌خورد پرده بر می­دارد.

گزارش

بررسی تاثیر فضای مجازی بر راستگویی خانواده ها

دو عامل تاثیر بسیار عمیقی بر سبک زندگی اسلامی ایرانی و تخریب بنیان های خانواده داشته است، یکی شبکه های ماهواره ای و دیگری فضای مجازی که آثار تخریبی شان در اصلی ترین نهاد جامعه یعنی خانواده، غیرقابل انکار است.

ادامه

آیا صداقت بهترین رفتار است؟

در زندگی شخصی، در روابط دوستانه، در محل کار و تحصیل آدم‌ها ترجیح می‌دهند دیگران با آن‌ها صادقانه رفتار کنند. صداقت جزء ارزش‌های اخلاقی ست

ادامه

صداقت در خانواده ثبات،پایداری، استحکام و قوام بخشی به آن

طبق آمار ۲۵ درصد طلاق‌ها به علت کاهش صداقت (دروغگویی، فریبکاری و وفاداری نبودن درروابط زناشویی) و وجود خیانت در روابط زناشویی است. یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی، صداقت است که بدون آن روابط ارکان اجتماعی متزلزل می‌شود و معیارهای اخلاقی مورد هجوم قرار می‌گیرد.

ادامه

چندرسانه

تماس با ما

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

نام نباید خالی باشد
‍‍‍‍‍‍‍‍پست الکترونیکی نباید خالی نباشد
متن پیام نباید خالی باشد